Deri üzerine transfer baskı yapmak için bir çok farklı yöntem mevcuttur. Bu yöntemler aynı zamanda kullanacağınız deriye göre de farklılık gösterir. Gerçek deri ve suni deri arasında çok fark olduğu gibi farklı gerçek deri çeşitleri arasında veya farklı suni deri çeşitleri arasında da her zaman farklılıklar oluşur. Dolayısıyla üretime başlamadan önce her zaman ufak bir parça ile test yapılmasını tavsiye ederiz.

Temel olarak iki farklı teknik kullanılır. Birincisi ve en çok tavsiye ettiğimiz tekstil folyosu kullanımıdır. Bir çok farklı çeşit ve renkteki tekstil folyolarını ihtiyacınıza göre seçip, bir kesici plotter cihazı yarımıyla dekupe ettikten sonra transfer presi kullanarak deriye aktarabilirsiniz.

Tekstil Folyo İle Deri Üzerine Baskı

Bu konuda sizler için güzel bir video çektik ve youtube kanalımızda yayınladık. Bu videoyu direkt sayfaya ekliyoruz, buradan detaylı olarak işlemin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Deri üzerine transfer baskı nasıl yapılır? (Hem gerçek deri, hem de suni deri)
Deri üzerine tekstil folyosu ile transfer baskı

Tekstil folyosu ile baskı yaparken nelere dikkat etmeli?

Her derinin ve folyonun kendi karakteristik özellikleri vardır. Bazı derilerin yüzeyi daha tutucu ve emici olurken, diğerleri daha sert ve zor yapışan bir yüzeye sahip olabilir. Dolayısıyla yapıştırma işlemi sırasında doğru ısı ve süreyi deneyerek bulmak gerekebilir. Genellikle hot peel yani sıcak soyma özellikli tekstil folyoları daha avantajlıdır. Mesele Printec Premium Flex ve Printec Glitter Flex tekstil folyoları neredeyse bütün deri çeşitlerine çok kolayca uygulanabilir. Diğer soğuk uygulanan folyolarda biraz daha temkinli olmakta fayda vardır.

Suni deriler ise biraz daha farklıdır. Yine kendi içlerinde çok farklılıklar gösterseler de, uygulaması çok daha kolaydır. Temel olarak bütün tekstil folyoları suni deri üzerine çok rahatlıkla uygulanabilir.

Tekstil folyosu uygulamasının en büyük avantajlarından biri de deri renginin fark etmemesidir.

Peki deri üzerine resim basılabilir mi?

Evet basılabilir 🙂 En kolay yolu ise İtalyan Shockline firmasının Soft serisi transfer kağıtlarıdır. Lazer yazıcılar için FC Soft, ecosolvent yazıcılar için de PS Soft kağıtları mevcuttur. Bu kağıtların şeffaf bir film aktarır. Dolayısıyla koyu zeminde iyi performas vermezler. Eğer beyaz tonerli bir yazıcınız varsa, o zaman renkli zeminlerde de güzel sonuç alabilirsiniz.

Alternatif olarak koyu zemin transfer kağıtları da kullanabilirsiniz. Fakat bu sefer de kalın plastik katman derinin yüzeyini biraz gölgeler. Soft serisi kağıtları dolayısıyla daha iyi sonuç verir.

Suni deride ise Shockline PolartNEW sert zemin kağıdı ile baskı yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir