Standart ajanda ve albüm kapağı baskısında daha çok seri üretim teknikleri kullanılır ve bu teknikler kişiye özel baskılar için hiç kullanışlı değildir. Çünkü yüksek adetlerde çok düşük maliyetli bu tekniklerde genellikle bir kalıp ve klişe üretmek gerekir ki bu da düşük adetlerde hem çok pahalı hem de çok uzun süren bir süreç olur. Ajanda veya albüm kapaklarına kişiye özel baskılarda asıl kullanılması gereken teknik transfer baskıdır.

Ajanda, defter ve albüm kapağına transfer baskı nasıl yapılır?

Ajanda veya Albüm kapağında kullanabilecek transfer baskı teknikleri

Ajanda veya albüm kapakları bir çok farklı materyalden oluşabilir. Bunlara örnek olarak cilt bezi, keçe, sıkıştırılmış mantar, sıkıştırılmış deri, gerçek deri, suni deri verebiliriz Her bir malzemenin transfer baskıya olan tepkisi farklı olabilir, farklı transfer kağıdı veya farklı ısı basınç ayarları kullanmak gerekebilir. Genel olarak neredeyse her türlü materyale baskı yapabilen en geniş kapsamlı teknik tekstil folyosu ile transfer baskıdır. Sizler için farklı transfer baskı tekniklerini kısaca özetleyelim.

Tekstil Folyosu ile Transfer Baskı

Orjinal amacı tekstil üzerine baskı olan flex ve flock olarak da bilinen tekstil folyoları kesici plotter cihazları yardımıyla kesildikten sonra ayıklanıp bir transfer presi yardımıyla objenin üzerine aktarılır. Tekstil folyolarının en büyük avantajları çok kolay uygulanmaları, fire ve hata payının çok az olması ve zemin renginin fark etmemesidir. Neredeyse bütün tekstil folyolarının örtücü özelliği de olduğu için renkli zeminlere de baskı yapılabilirler.

Tekstil folyolarının diğer bir avantajı da yazıcıdan çıktı alamayacağınız özel efektler sağlamalarıdır. Mesela metalik, varak baskılar yapabilirsiniz. Ayna özellikli baskılar, kadife dokulu baskılar, hologramlı veya simli baskılar yapabilidiğiniz gibi reflektif transfer baskı bile yapmanız mümkündür.

Sert Zemin Transfer Kağıtları ile Transfer Baskı

Lazer yazıcı sert zemin transfer kağıtları aslında adından da anlaşılacağı üzere seramik, cam, porselen gibi sert zeminli objelere baskı yapmak için üretilirler ama çoğunun ek kullanım amacı suni deriye transfer baskı olarak da düşünülebilir. Mesela Shockline PolartNEW kağıdı veya Forever Multi Trans kağıtları ile suni deri ajanda kapaklarına baskı yapmak mümkündür. Tabii bu teknikte sadece toner aktarıldığı için, toner de opak bir baskı tekniği olmadığı için, standart cmyk renkli yazıcılarla sadece açık renkli objelere baskı yapabilirsiniz. Diğer taraftan eğer bir beyaz tonerli oki yazıcınız varsa, o zaman beyazın örtücü opak özelliğini kullanarak renkli suni derilere de baskı yapmak mümkün olur. Genel olarak biz sattığımız lazer yazıcı kağıtlarında OKI marka tonerli LED/lazer yazıcı tavsiye ediyoruz ama farklı markaları da kullanabilirsiniz.

Tekstil Transfer Kağıtları

Tekstil için üretilmiş olan transfer kağıtları yazıcıdan aldığınız çıktıyı kumaşa aktarmaya yarayan, özel bir kimyasal kaplaması (coating) bulunan kağıtlardır. Kullandığınız yazıcıya göre farklı kategorilere ayrılır. Lazer yazıcı transfer kağıtları, beyaz tonerli yazıcı transfer kağıtları, inkjet transfer kağıtları, süblimasyon transfer kağıtları, ecosolvent transfer kağıtları gibi farklı alt kategorileri mevcuttur. Yine bu transfer kağıtlarını kullanarak da bir çok farklı cilt bezi, suni deri veya deri ajanda üzerine kişiye özel baskı yapmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir