Süblimasyon kimyada bir maddenin katı haldeyken sıvı hali atlayarak direkt gaz haline geçmesine denir. Transfer baskıda ise süblimasyon yazıcı ile yapılan transfer kağıdına baskı, transfer presinin içerisindeki ısı yardımıyla gaz hale geçip baskı yapılacak objenin üzerine yapışır. Aslında bakarsanız bu işlem tam olarak yapışma da değildir. Sübilmasyon mürekkebi polyesterin üzerine yapışmak değil de içine işler. Bu çok büyük bir avantaj olduğu gibi aynı zamanda da büyük bir dezavantajdır. Çünkü bu teknik tamamen polyestere bağımlıdır. Kupa basıkısı yapacaksanız kupanızın üzerinin özel bir polyester malzemeyle kaplanmış olması veya tişört baskısı yapacaksanız yine tişörtünüzün polyester iplikten dokunmuş olması gerekir.

Peki Süblimasyon Kağıdı ile Pamuklu ve Penye Kumaşa Baskı Yapabilir Miyim?

Bildiğiniz normal transfer kağıtları ile pamuklu kumaşa baskı yapamazsınız. Çünkü mürekkebin içine işleyeceği polyester maddesi pamuklu ürünlerde yoktur. Bir şekilde ilk önce baskı yapılacak objeye polyester eklenmesi gerekir. Neyse ki Alman Forever firmasının özel olarak ürettiği süblimasyon kağıtları sayesinde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu kağıtlar sübilmasyon baskıda ihtiyaç duyulan polyesteri kendi içlerinde barındırır ve transfer esnasında kumaşınıza aktarır.

Beyaz ve Açık Renkli Penye Kumaşa Baskı

Süblimasyon yazıcıyla %100 pamuklu penye kumaşa transfer baskı nasıl yapılır?

Beyaz penye kumaşlar için Subli Light No-Cut ve Subli Light No-Cut Glitter kağıtları vardır. Bu kağıtlar kumaşa transfer baskı esnasından sadece baskılı alanlarından bir polyester katmanı kumaşa aktarır ve baskının o katmanın içine işlemesini sağlarlar. Sizin fazladan hiç bir ekstra işlem yapmanıza gerek yoktur. Her şey tek kağıt ve tek seferde otomatik olarak yapılır. Baskılar yıkamaya oldukça dayanıklıdır ve aynı zaman çatlamadan esneyebilir. Simli bir baskı istiyorsanız da Glitter versiyonu içinde sim de bulunduran özel bir polyester katman aktarır.

Renkli Penye Kumaşa Süblimasyon Baskı Olur Mu?

Evet, o da mümkün. Forever’ın geliştirdiği bir kaç farklı renkli kumaşa süblimasyon kağıdı mevcut. Şu anda Türkiye’de sadece Subli Flex 202’nin satışını yapmaktayız fakat firmanın ayrıca subli flex no cut ve subli dark no cut glitter adında iki farklı ürünü daha bulunmakta.

Subli Flex 202 Bas Kes Tarzı Koyu Zemin Kağıdı

Subli Flex 202 çok farklı bir teknolojiye sahiptir. Alışılageldik bas kes transfer kağıtlarında baskınızı aynalamadan alırsınız, etrafını keser, sonra da uygulama bandı (taşıyıcı) yardımıyla kumaşa aktarırsınız. Subli Flex 202’de ise ürün iki farklı katmandan oluşur. Baskınızı mirror modda yani aynalı alırsınız. Ayıkladıktan sonra taşıyıcı kullanmadan, direkt çevirip kumaşın üzerine yerleştirirsiniz. Mürekkep transfer esnasında bir üst katmana nüfus edip üste çıkar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir