Silhouette Cameo küçük olmasına rağmen çok geniş kapsamlı bir kesici plotterdır. Bir çok farklı malzemeyi kesebilir. Kullandığınız malzemeye göre değişik ayarlar yapmanız gerekir. Bu ayarlar 4 farklı parametreden oluşur. Bıçak derinliği, hız, basınç ve tanjant (tangential) modu.

Malzemeye göre seçmeniz gereken ayarlar

Biz sizler için bütün sattığımız transfer kağıtları için tavsiye ettiğimiz Siluet ayarlarını bu sayfada derledik. Ama uyarmak isteriz, bunlar tavsiye edilen değerlerdir. Siz her zaman malzemeyi kullanmadan önce kendiniz test ediniz. Ayarlar aynı zamanda keseceğiniz desene ve bıçağınızın durumuna göre de değişiklik gösterebilir. Hız seçenekleri keseceğiniz görselin şekline göre farklılık göstereceği için hız seçeneklerine yönelik tavsiye vermiyoruz. Örnek olarak daire şeklinde bir görseli azami hızda kesmenizde hiç bir sakınca yokken yazı tipleri veya daha karmaşık görsellerde hızı düşürmeniz daha faydalı olacaktır.

ÜRÜNBıçak DerinliğiKuvvetTanjant Modu
Printec Premium Flex210Hayır
Printec Premium Flex (Neon Renkler)213Hayır
Printec Eco Flex317Hayır
Printec Flock616Evet
Printec Glitter Flex616Evet
Printec Metallic Flex325Hayır
Printec Holo Flex225Hayır
Printec Lumi Flex216Hayır
Shockline FC White27Hayır
Shockline FC Blanc27Hayır
Shockline FC ME130BLU Şeffaf Sulu Transfer Kağıdı215Hayır
Shockline FC ME130BLUW Beyaz Sulu Transfer Kağıdı 215Hayır

Bu yazıyı yazdıktan oldukça uzun bir süre sonra yeni Printec Kesici Plotter Cihazlarımızın satışına başlamış bulunuyoruz. Printec kesim plotterları Cameo’ya oranla biraz daha pahalı ama çok daha performanslı cihazlardır. Onları da incelemenizi tavsiye ederiz.

Silhouette Cameo Kesici Ayarları Ne Olmalıdır?” yazısında 21 düşünce

 1. Abdullah Aydoğan diyor ki:

  Merhaba, eşim evde 1 mm lik keçelerden kesim yapıyor, toka vb şeyler yapıyor. Cameo 3 bizim ihtiyaçlarımızı karşılayabilir mi, bıçağın ömrü ne kadardır. Kayma yapar mı keçe lerin kesiminde, detaylı bilgi için telefon numarası alabilir miyim. İyi günler

  • printec diyor ki:

   Merhaba Abdullah bey, biz ağırlıklı olarak sattığımız transfer kağıtlarına odaklanıyoruz. Daha önce hiç keçe kesmeyi denemedik ama internette araştırınca keçe kesildiğini görüyoruz. Hatta daha önce keçe kesen bir kişiye bu kesiciyi sattık ve iyi sonuç da aldılar. Standart bıçakla 1mm’e kadar, derin kesim bıçağı alırsanız 2mm’e kadar kesebiliyorsunuz. Hatta ve hatta yazılımında otomatik olarak keçe ayarı var 🙂 0212 2808033 nolu santral hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

  • printec diyor ki:

   Merhaba. Açıkçası simli eva hiç denemedik, daha doğru ne olduğunu da tam olarak bilmiyoruz. Ama bize bir parça numune kargolarsanız sizin için deneriz. Ürünün kalınlığı nedir acaba? bir de makineniz Cameo 3 mü, yoksa Cameo 4 mü?

 2. Çağatay diyor ki:

  İyi çilışmalar!
  Cameo 4 keçe kesimi ile alakalı:
  1) Her kalınlıkta keçe kesebiliyor mu?
  2) Keçe kesiminde bıçaklarda körelme durumu var mı? Varsa ölçüt nedir süre yada m²?
  3) Mat için ilave yapışkan spreyi var mıdır?
  4) Tekstil folyosu ütü ile transfer olur mu?

  • printec diyor ki:

   Merhaba. Dürüst davranmak gerekirse makina süper kesse de biz hiç keçe kesmedik. Bizim makinayı satma amacımız kendi transfer kağıtlarımızı satmak olduğu için, onlarla test ettik hep ?
   1) Makinanın maksimum kesebildiği kalınlık 3mm, o da Cameo 4 kraft bıçağı ile. Maalesef şu anda Türkiye stoklarında bu bıçak bulunmuyor.
   2) Yurt dışı videolarında rotary blade kullanıyorlar, stokta var ama biz deneme yapmadık. Her bıçakta olduğu gibi illa ki rotary blade de zamanla köreliyordur ama size ne sürede körelir açıkçası söyleyemeyiz. Tekstil folyosuyla bile istediğiniz gibi bir süre veya m2 vermek imkansız. Mesela premium flex neredeyse hiç köreltmezken, reflektörlüler biraz daha hızlı köreltir. Ama size şöyle bir örnek verelim. Eski Cameo 3 demo makinemizi 1 seneden uzun bir süre kullandık, hiç bıçak değiştirmedik.
   3) Bizde öyle bir ürün yok maalesef
   4) Ütü ile de transfer yapabiliyoruzsunuz ama dayanıklılık testi hiç yapmadık. Transfer presi ile yapılmış, 1,5 seneden uzun süredir neredeyse her hafta yıkanan tişörtümüze bir şey olmadı daha ?

  • printec diyor ki:

   Açıkçası biz hiç keçe denemedik, ürün gamımıza girmiyor. Ama Silhouette’in kendi videolarına bakarsak Cameo 4 öneriyorlar. Özellikle de rotary blade

 3. abdullah diyor ki:

  merhaba bu ıse yenı baslıyacam uzun zandır arastırıyorum yurdısı sıtelerden de . okı reklibeyaz yazıcı cok pahalı . antarnatıf var . youtub da gordum reklı yazcıdan sıyah katusyerıne beyaz kartus takıyolar ınanımaz sız de deyebılırmısınız acaba .

  • printec diyor ki:

   Merhaba Abdullah bey, bu zaten bildiğimiz bir sistem ama aynı verimi vermiyor maalesef. İki önemli nedeni var. Birincisi yazıcınız renkleri ayarlarken CMYK’ya göre ayarlıyor, siyah yerine beyaz koymuş oluyor. İkincisi ise orijinal beyaz tonerli yazıcılarda beyaz en arkada, dolayısıyla her rengin üzerine ayrıca beyaz atabiliyor. Bu devşirme yazıcılarda ise siyah en önde olduğu için diğer renklerin üzerine beyaz atmak için kağıdı tekrar koyup, ikinci pas basmanız gerekiyor. Tabii haliye bu fiyat segmentindeki hiç bir yazıcı da bire bir aynı yere basamıyor, illaki biraz ofset hatası doğuyor.

  • printec diyor ki:

   Merhaba. Bıçak derinliği bıçak ucunun bıçak tutucudan ne kadar çıkık olduğunu belirler. Ucu ihtiyacınızdan daha çıkık kullanmak genellikle kesim kalitenizi olumsuz etkiler.

 4. Anonim diyor ki:

  tesekkurler ben genelde 3 kullanıyodum ve sıyah folyonuzda ayırma işlemınde sıkıntılar yasıyodum suanda 2 de kullanıorum ayırma ıslemı daha ıyı

 5. enes aydın diyor ki:

  tesekkurler ben genelde 3 kullanıyodum ve sıyah folyonuzda ayırma işlemınde sıkıntılar yasıyodum suanda 2 de kullanıorum ayırma ıslemı daha ıyı

  • printec diyor ki:

   eko folyo daha kalın olanı, o bile 170mic civarı (taşıyıcı hariç). Bıçak ayarı 2 olunca 200mic’a denk geliyor. Daha güzel keser

 6. irem diyor ki:

  merhaba cameo 3 cihazı için studio bölümünde sorun yaşıyorum malzeme seçiminde keçe, polyester seçeneğine tıkladığımda bunun ile ilgili daha önce kesme işlemi ayarı bulunmamaktadır yazıyor bu sorunu nasıl halledebilirim

  • printec diyor ki:

   Merhaba İrem hanım. Dürüst davranmamız gerekirse bizim Cameo ile olan deneyimimiz sattığımız ürünlerle kısıtlı. Keçe veya benzeri ürünlerle alakalı bir tecrübemiz bulunmuyor. Distribütör firmaya danışabilirsiniz.

 7. rusen diyor ki:

  merhaba makinemi yeni aldım fakat hiç düzgün bir anlatım ve kaynağa ulaşamıyorum mesela 300 gr. kraft kağıt gibi bir malzemeyi hangi hız derinlik kuvvete göre keseceğimi bilmiyorum. gelişi güzel ayarlamaya çalışıyorum bu da zaman ve malzeme israfı oluyor. Veya bir sticker keseceğim ama altındaki kağıt değil üstündeki kısım kesilsin istiyorum bunu bile halledemedim. 🙁 makineye karşı baya soğumaya başladım. düzgünce eğitim nasıl alabilirim

  • printec diyor ki:

   Merhabalar. Biz oldukça uzun bir süre önce cameo satışını ve desteğini bıraktık maalesef. Bizim ürünlerimiz için çok daha verimli olan Printec marka cihazları satıp sınırsız destek veriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir