Piyasada çok farklı kesici plotter seçeneği bulunmakta. Peki hangi kesici plotter sizin için doğru seçim? Karar aşamanızı kolaylaştırmak için sizin için yeni bir yazı derledik.

Kesici plotter seçerken nelere dikkat etmeli

Bir kesici plotter’ın ne tarz özellikleri vardır?

Yazımıza devam etmeden önce ufak bir hatırlatma yapmak isteriz. Biz bu yazıyı tamamen tekstil folyosu ve transfer baskı kağıtlarını dikkate alarak hazırladık. Eğer kesim plotterı ile bunlardan farklı ürünler kesmek istiyorsanız (mesela magnet, reflektör, vs.), o zaman bu yazı sizin için ideal olmayabilir.

DİKKAT!!! Bu yazıyı yayınladıktan sonra bir çok yeni model üretildi ve satışa başladı. O yüzden buraya kısa bir ek yapma ihtiyacı duyduk 🙂 Her şeyden önce kıyaslama zamanında olmayan Printec Kesici Plotter Cihazlarının satışına başladık. Bu plotter fiyat/performans oranı en iyi olan cihazımız. Bir Graphtec seviyesinde değil veya Cameo kadar ucuz da değil fakat aynı boyutta bir Graphtec yerine 5 tane Printec plotter alabiliyorsunuz. Ayrıca performansı da çoğu firma için fazlasayıla yeterli oluyor 🙂 Ayrıca Cameo 3 yerine Cameo 4 satışımız, CE6000 yerine de CE7000 satışımız başlamış bulunuyor. Tabii ki bütün kesim plotterı modellerimizi bir bakışta görmek isterseniz kesici plotter kategori sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Aşağıdaki videomuzda hobi amaçlı üretilen Silhouette Cameo 3 ve Profesyonel iki kesici olan Graphtec CE Lite-50 ve Graphtec CE6000-60 Plus kıyaslamalarını bulabilirsiniz.

Kesici Plotter Kesim Kalitesi

Tabii ki herşeyden önce kesim kalitesi gelir. Mazlemeyi kaydırmadan kesebiliyor mu? İnce çizgileri, sivri uçları kesebiliyor mu? Folyo kesmek kolaydır ama kalın malzemelerde sorun yaşıyor mu? Kesim kalitesini tabii ki kesicinin mekaniği, yazılımı ve bıçak kalitesi etkiler.

Küçük işlerde bu 3 plotter’ın da kesim kalitesi neredeyse aynıdır. Kesim işiniz büyüdükçe ise kaydırma riski artar. Eğer büyük işler kesecekseniz o zaman Graphtec’lerden birini tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Kesici Plotter Hızı

Hız 3 farklı kesicinin de en farklı oldukları nokta. Silhouette hız konusunda sınıfta kalırken CE Lite-50 orta seviyelerde, CE6000 ise oldukça hızlı bir keim plotterıolarak dikkat çekiyor

Siluet Cameo 3’ün hızı maksimum 10 cm/saniye iken CE Lite 50’nin 50 cm/saniye, CE6000-60 Plus’ın ise saniyede 90 cm gibi yüksek değerlere ulaşıyor. Sadece hızla da kalmıyor Graphtec’lerin bıçak ivmesi (yani hızlanması) da Silhouette’e oranla çok ama çok daha yüksek.

Kesim Plotterına Malzemenin Nasıl Takıldığı

Silhouette Cameo 3 en fazla 32 cm eninde kesim yapabilirken Graphtec’ler 50cm (CE6000 hatta daha da fazla) eninde kesim yapabiliyor. Graphtec’lerin rulo takma aparatları sayesinde kolaylıkla bütün ruloyu yerleştirip hiç tak çıkar uğraşmadan devamlı kesim yapabilirsiniz. Sileutin opsiyonal bir rulo takma aparatı olsa da eni çok sınırlı olduğu için pratikte bir işe yaramamaktadır.

Pozalı Kesim Yani Bas-Kes Özelliği

3 plotter da bas kes özelliğine sahiptir. Kesim sonuçları da birbirine oldukça yakındır. Graphteclerin kesim sırasını kaydırmamaya göre optimize etme özelliği bas kes işlemlerinde hassasiyeti daha da artırsa da Silhouette de gayet detaylı ve ince kesim yapabilmektedir.

Bas kes işlemi için çıktıyı kesici plotterların yazılımlarından göndermek gerekir. Böylelikle baskınızın üzerinde poza işaretleri yani registrations marks olur ve kesicinin optik gözü bu işaretleri okuyarak malzemenin neresini kesmesi gerektiğini anlar.

Sonuç – Hangisini almalısınız?

Bizce bu kadar tamamen iş yükünüze ve ne kadar hızlı iş çıkarmak istediğinize bağlıdır. Günde sadece 5-10 tane tabaka kesecekseniz, yüksek verim ve hız beklentiniz yoksa, kesilikle Silhouette Cameo 3 işinizi görecektir. Ama profesyonel düşünüyorsanız, yüksek adetlerde iş çıkartmak istiyorsanız, o zaman yine iş yükünüze bağlı olarak CE Lite 50 veya CE6000 arasında bir seçim yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.