Muma direkt baskı yapmak veya ısı transferi tekniği kullanmak mümkün değildir. Dolayısıyla hem ısı gerektirmeyen, hem de özellikle alev almayan bir teknik kullanmak gerekir. Mum baskısının ideal çözümü sulu transfer kağıtlarıdır.

Shockline® FC ME130BLUW Beyaz Sulu Çıkartma Kağıdı

Sulu transfer baskı nedir? Muma baskı yapmaya nasıl yarar?

Sulu transfer genel olarak su kullanılarak baskının aktarılma işlemine denir. Sulu transfer kağıtları ise su yardımıyla üzerindeki baskı veya deseni istediğniz objeye aktarır. Mum veya benzeri objelere baskı yaparken incecik bir katman aktarmak gerekir. Bu ince katmana direkt baskı yapılamayacağından genellikle taşıyıcı bir kağıt üzerine yerleştirilir ve ıslanın yapımşma özelliği ortaya çıkan özel bir tutkal kullanılır. Sulu transfer kağıdının yapışma tekniğini zarf pulu gibi düşünebilirsiniz. Suda 1-2 dakika bekleyince tutkalı yapış yapış olur ve altındaki taşıyıcıdan ayrılır. Mum için transfer kağıdı arıyorsanız en ideali bu sulu çıkarmalardır.

Renki mumlar ve beyaz mumlar için farklı teknik kullanılır.

Shockline® FC ME130BLU Şeffaf Sulu Çıkartma Kağıdı

Beyaz muma baskı yapmak çok daha kolaydır. Şeffaf bir sulu transfer kağıdı kullanırsınız ve kağıdın ebadı, nasıl kesildiği çok fark etmez. Yanlarındaki boşlukları veya ortadaki boşlukları kesmenize gerek kalmaz. Bunun nedeni ise çok ince olan şeffaf sulu transfer filminin beyaz zemin üzerinde neredeyse hiç belli olmamasıdır.

Eğer renkli bu muma baskı yapacaksanız, o zaman iş biraz değişir. Alttaki rengi örtücü, astar görevi yapacak bir katmana ihtiyacınız olur. Renkli mumlar için kapatıcı özellikli beyaz sulu transfer kağıdı kullanabilirsiniz. Bu kağıdın dezavantajı ise beyaz olduğu için baskı yapacağınız objeyi dekupe etmeniz gerekmesidir. Kolay şekilleri elle makas yardımıyla kesebilirken, daha komplike objeleri bilgisayar destekli kesici plotterlar yardımıyla kesmeniz gerekir. Neyseki Shockline sulu transfer kağıtları kesici plotterlarla uyumludur ve en ince detayı bile rahatlıkla kesebilirsiniz.

Sulu Transfer Kağıdı Nasıl Uygulanır?

Aşağıdaki videodan detaylı bir şekilde uygulama işlemini görebilirsiniz.

Baskı yapılmış mumu yakabilir miyim?

Kesinlikle evet ? İtalyan Shockline firmasının sulu transfer kağıtları mumla beraber eriyecek şekilde tasarlanmıştır. Baskılı mumunuzu yakarak da kullanabilirsiniz.

Peki mum için transfer kağıdını plotterla nasıl keserim?

Aşağıdaki videodan kesim işlemi nasıl yapılır görebilirsiniz. Bu uygulamada muma değil, bardağa baskı yapılıyor. Fakat uygulama tekniği bire bir aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.