En sık karşılaştığımız sorulardan biri “no cut transfer kağıdı nedir?” oluyor. Dolayısıyla sizlere bu konuyu daha iyi anlatabilmek için bu makaleyi hazırladık 🙂

Her şeyden önce “No Cut” ne nemek?

İngilizceden tercüme ederseniz “no cut” kesmeden anlamına geliyor. Transfer kağıtları bağlamında düşünürseniz ise Alman Forever Firmasının kullanmaya başladığı, daha doğrusu ürünlerine verdiği bir isim. Ama nasıl Selpak kağıt mendille bağdaşmış bir marka ise, no cut transfer kağıdı da artık kesmeden ve ayıklamadan sadece baskıyı aktaran transfer kağıtlarına deniyor.

Açık Zemin No Cut Transfer Kağıdı TopCut v3 Detay İnce

Yeni nesil lazer yazıcı transfer kağıtları ve tekstil folyoları yüzde yüz pamuklu ve penye de dahil olmak üzere neredeyse bütün doğal ve sentetik kumaşlara baskı yapabilir. Bu kağıtlar eğer no cut özelliğine sahip değilse, kullandığınız malzeme kadar bir plastik kumaşınıza aktarır. Dolayısıyla baskınızın dışındaki alanları kesmeniz ve ayıklamanız gerekir. No cut veya aynı zamanda self weeding (kendi kendini ayıklayan) da tabir edilen bu kağıtlar sayesinde kesme ve ayıklama işçiliğinden ve harcadığınız zamandan kurtulursunuz.

No Cut Transfer Kağıdı Her Renk Kumaşa Baskı Yapılabilir Mi?

Bu sorunun cevabı hem evet hem hayır. Self weeding kağıtlar da kendi içlerinde ikiye ayrılır. Koyu zemin transfer kağıtları ve açık zemin transfer kağıtları diye kategorilendirebiliriz.

Renkli ve Siyah Kumaşlar için Koyu Zemin No Cut Transfer Kağıtları

Flex Soft No-Cut Metallic Silver Şapka Baskı
Forever Flex Soft No-Cut Silver (Gümüş) Transfer Kağıdı

Koyu renki kumaşlarda baskı renginizin bozulmaması için toner ve kumaş arasında astar görevi yapacak beyaz opak bir katmana ihtiyaç vardır. Bu katmanı ise çift kağıtlı self weeding transfer sistemlerindeki B kağıdı sağlar. Eğer bir beyaz tonerli yazıcınız varsa, istediğiniz rengi basıp, sonra B kağıdıyla birbirine presleyip, renkli kumaşa hazır hale getirebilirsiniz. Beyaz tonerli bir yazıcınız yoksa, normal renkli ve hatta siyah beyaz tonerli yazıcınızla bile kullanabileceğiniz alternatif de bulunmaktadır. Forever’ın Flex Soft No-Cut transfer kağıdının 20 farklı rengi vardır ve istediğiniz rengin kağıdına sadece siyah çıktı alarak renki ve siyah tişört veya kumaşlara transfer baskı yapabilirsiniz.

Beyaz tonerli yazıcı için ise iki farklı alternatif sunuyoruz. Shockline’ın FC TopDark New transfer kağıdını veya Forever’ın Laser Dark No-Cut transfer kağıdını tercih edebilirsiniz.

Açık Renki ve Beyaz Kumaşlar için No Cut Transfer Kağıtları

Shockline’ın FC TopCut serisi (self weeding) transfer kağıtları da açık renkli kumaşlar için sadece toneri aktarır. Koyu renkli kumaşlarda olduğu gibi kapatıcı, astar görevi göre ekstra bir katmana ihtiyaç olmadığı için çok daha pratik ve ekonomiklerdir. Tek kağıt kullanılır. Aynalı modda (mirror mode) aldığınız çıktıyı direkt kumaşın üzerine koyup 15 saniyede kumaşa aktarabilirsiniz. Transfer baskı sonrası kısa bir fiksaj aşamasıyla yıkama direnci de yükseltilebilir. TopCut serisinde iki farklı kağıt vardır; FC TopCut2013 eski ve daha ekonomik modeldir, FC TopCut v3 ise geliştirilmiş, yeni seridir. Bu iki ürünün farkını detaylı olarak aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.