Forma baskısı yapmanın en kolay yolu tekstil folyosudur. Tek renk isim ve numara yazmak istiyorsanız o zaman renkli flex folyo kullanmalısınız. Teknik olarak elle de bu folyolar kesilebilse de, her zaman bir kesici plotter kullanmanızı öneririz.

Formaya numara baskısı için gerekli ekipmanlar nelerdir?

Formaya baskı nasıl yapılır

İdeal forma baskısı için ihtiyacınız olan bir bilgisayar destekli kesici plotter ve bir de transfer presidir. Transfer presi yerine tek tük işlerinizde ütü de kullanabilirsiniz fakat ütü kullanırken basınç ve ısı ayarlamak çok zordur.

El ütüsüyle tekstil transfer baskı yapma hakkında blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kesici plotterınız yoksa elle de yazıları kesebilirsiniz ama çok da ideal olmaz. Hem doğru kesmek çok zordur, hem de çok yavaş olur. Ayrıca kesici plotter ile kesim yaptığınızda tam kesim değil, yarım kesim yaparsınız. Yani folyonun taşıyıcısını değil de, sadece formaya aktarılacak olan kısmını kesersiniz.

Forma baskısı için farklı flex folyolar var mıdır?

Tabii ki çok farklı tekstil folyoları mevcuttur. Bunlardan forma için en çok kullanılanı düz renkli flex folyolardır. Genelde de iki farklı kalite segmenti bulunur. Ekonomik flex folyolar daha kalındır ve ince detay kesmesi daha zordur. Normal sırt yazısı ve isimlerde ise zorluk çıkartmazlar. Premium tekstil folyoları ise daha ince, daha yumuşak ve esnek olurlar. Daha ince detaylar kesmenize de imkan sağlarlar.

Ekonomik ve premium flex folyoların farkını bu videoda çok net görebilirsiniz.

Forma baskısı yaparken farklı işler çıkarmak isterseniz o zaman simli, hologramlı, metalik, kadife dokulu alternatifler de vardır. Örnek vermek gerekirse bir bayan formasına isim veya numarayı simli harflerle basarsanız oldukça dikkat çeker 🙂 Hatta farklı cinsten tekstil folyoları beraber kullanılabilir. Bu tür baskılara hibrit baskı denir. Yan yana geliyorlarsa aynı anda da presleyebilirsiniz. Eğer kesişiyorlar veya üst üste geliyorlarsa da sıralı transfer uygulaması yapabilirsiniz.

Formaya basacağım yazı veya numarayı kesmek için nasıl bir alet kullanmam gerekir?

Bu tamamen sizin kaç adet keseceğinize göre değişir. Eğer 1-2 tane forma yapacaksanız, açıkçası dışarı yaptırmanız çok daha mantıklı olacaktır. Eğer adediniz yüksekse giriş (hobi), orta ve üst seviye kesici plotterlar tavsiye ederiz. Tahmini adet vermek gerekirse günde 20-30 tane forma yapacaksanız küçük işletmeler veya hobi amaçlı tasarlanmış Silhouette Cameo 3 kesici plotter işinizi rahatlıkla görecektir.

Eğer forma baskısı adetleriniz bundan fazlaysa hem hız, hem de kesicinin dayanıklılığı açısından Japon malı Graphtec kesici plotter kullanmanızı tavsiye ederiz. Graphtec’lerde ise iki farkı ürün tavsiye ediyoruz. Orta seviyede CE LITE-50, daha profesyonel ve adetli işlerde ise CE6000 PLUS. İkisine de direkt rulo takabiliyorsunuz ve çok verimli ve hızlı bir şekilde kesebiliyorsunuz. Aralarındaki farları daha detaylı bir şekilde incelemek isterseniz ürün bağlantılarına tıklayıp kıyaslamanızı tavsiye ederiz.

Tekstil folyosuyla yapılan forma baskısı yıkamaya dayanıklı mı?

Evet. Printec marka tekstil folyoları hem üretimden sonra fabrika tarafından, hem de ithalatı yapıldıktan sonra bizim tarafımızdan defalarca test ediliyor. Kullanım koşullarına uyulduğu zaman yazıların ömrü formanınkindan daha kısa olmuyor. Makinada yıkanabiliyor, hatta tavsiye edilmemesine rağmen biz kurutma makinesinde de test ediyoruz ve zarar görmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.