Bir Silhouette Cameo 3 kesici plotter aldığınızda beraberinde ücretsiz olarak kullanabildiğiniz Silhouette Studio çok kullanıcı dostu ve kolay kullanılan bir yazılım. Fakat tabii ki eksikleri mevcut. Özellikle de çoğu vektör formatını direkt kullanamıyorsunuz. Daha çok bitmap dosyaları ile çalışıyor ve onları kendi vektörize ediyor.

Neyse ki vektör dosyalarını kullanmak için farklı farklı yollar var. Maalesef çoğu ücretli ama ücretsiz de bir alternatifi bulunuyor. İlk önce ücretli seçeneklere kısaca değinelim.

En kolay yollardan biri her zaman alıştığınız vektör çizim programınızdan siluet kesicinize direkt kes komutu göndermenize yarayan eklentidir (plugin). Eğer bir Silhouette Connect yazılımı alırsanız, hem Corel Draw’dan hem de Adobe Illustrator’dan direkt Cameo’nuza komut gönderebilirsiniz. Connect yazılımını 39,99 USD karşılığında buraya tıklayarak satın alabilirsiniz. (Yazıyı hazırladığımız sırada ücreti 39,99 USD’dir, ama bu fiyat değişiklik gösterebilir)

İkinci yol ise Silhouette Studio yazılımını belli bir ücret karşılığında yükseltmektir. Ücretli Silhouette Studio yazılımları için 3 farklı seçenek bulunur. Designer Edition, Designer Edition Plus ve Business edition. Bu üç seçenek hakkında detaylı bilgi almak veya lisans satın almak için burayı tıklayınız.

Üçüncü ve tek ücretsiz seçenek ise kullandığınız grafik yazılımından Silhouette studio’nun anlayacağı bir formatta export edip, sonra bunu studio ile açmak. Maalesef çoğu bilindik vektör formatı (pdf, svg, crg vb.) açılmıyor, fakat grafiğinizi AutoCad Interchange File (.dxf) dosyası destekleniyor.

Bu işlemi nasıl yapacağınıza dair size Corel Draw kullanarak bir örnek verelim. Grafiğinizi hazırladıktan sonra aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz üzere EXPORT seçeneğini tıkladıktan sonra dosya çeşitleri arasında dxf seçeceksiniz.

Sonrasında da Silhouette Studio’da aç deyip, yine aşağıda görebileceğiniz üzere dosya seçeneklerinden dxf seçeneğini seçip istediğiniz dosyayı seçeceksiniz. Alternatif olarak çek bırak da kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.