Çok karşılaştığımız bir soru: “Bu kağıdı normal ütüyle kullanabilir miyim?”

Ev tipi normal ütü ile tişört baskı

Sosyal medya hesaplarımızda en çok karşılaştığımız sorulardan biri “Profesyonel transfer kağıtları ile evde normal ütü kullanarak tişört baskısı veya transfer baskı yapabilir miyim?” oluyor.

Biz de sizler için bu konu hakkında bir blog yazısı derledik ve bir çok farklı kağıdımızı sizin için test ettik. Test videomuzu da yazımızın en altında bulabilirsiniz.

Bu yazıyı 2018’de yazmıştık, artık tamamen ev tipi transfer kağıtlarının da satışına başlamış bulunuyoruz. Her hangi bir normal mürekkep püskürmeli yani inkjet yazıcıdan aldığınız çıktıyı ütü ile kumaşa çok kolaylıkla uygulamaya yarayan transfer kağıtlarımızı aşağıdaki bağlantıdan bulabilirsiniz.

Açık zemin yani beyaz veya çok açık renkli kumaşlar için ev tipi iron on inkjet transfer kağıdı

Koyu zemin yani renkli kumaşlar için ev tipi iron on inkjet transfer kağıdı

Ayrıca isterseniz evdeki alet edevat, ütü ve tekstil folyosuyla yaptığımız simli Türk Bayrağı tişörtünün videosunu da buradan seyredebilirsinizOrijinal yazımızın devamı….

Test ettiğimiz transfer kağıtları

Sizin için 7 farklı kağıdı test ettik. Özellikle yeni teknoloji çift kağıtlı (A + B kağıdı) sistemleri denemedik, çünkü bu çift kağıtlı baskı sistemleri bırakın ev ütüsünü, düşük kaliteli preslerde bile zor çalışmakta. Bu yüzden sizin için evde rahat kullanılabileceğini düşündüğümuz aşağıda sıraladığımız kağıtları test ettik. Tabii normal ütüler transfer presleri gibi hassas derece ayarlarına sahip olmadığı için, doğru derecede uygulama yaptığımızdan emin olmak adına bir kızılötesi ısı tabancası kullandık 🙂

Evde normal ütü ile tişört baskısı yapacaksanız unutmamanız gereken önemli bir noktaya dikkat çekmek isteriz. Sakın buhar kullanmayın!

1) Shockline FC Blanc Koyu Zemin Bas-Kes Transfer Kağıdı

FC Blanc Koyu Zemin Transfer Kağıdı El Ütüsü İle
FC Blanc Koyu Zemin Bas-Kes Transfer Kağıdı

Shockline FC Blanc renkli kumaşlar için lazer yazıcı transfer kağıdına ilk önce OKI CMYK yazımız ile çıktı aldık. Sonrasında Silhouette Cameo 3 kesici plotter ile dekupe ettik ve kumaşımızın üzerine ütüyle 150 °C derecede uyguladık. Sonuç mükemmel çıktı.

2) Printec Glitter Flex Folyo

Printer Glitter Flex Folyo Evde Ütü Uygulaması
Printec Glitter Altın Rengi Simli Flex Folyo

Printec Glitter simli flex folyoların satışı 2019 Ocak ayının ortalarında başlayacak ama biz kendi üretimimizden ekspres kargoyla gelen numunemizle sizin için ütü uyumu test ettik. Yine 150 °C derecede yaptığımız baskımız mükemmel sonuç verdi.

3) Printec Flock Folyo

Printer Flock Folyo El Ütüsü İle
Printec Flock Kadife Dokulu Tekstil Folyosu

Printec Glitter gibi kadife dokulu (hafif tüylü) ve kalın flock (tekstil floğu) ile yaptığımız denemelerimizde de mükemmel sonuç aldık. 

4) Printec Premim Flex folyo

Printec Premium Flex Evde Ütü Baskısı
Printec Premium PU Flex Folyo

Biraz aynı şeyi tekrarlamak gibi olsa da Printec Glitter ve Printec Flock ile beraber PU ham maddeden yapılan çok ince ve yumuşak, yüksek kaliteli Premium Flex (Fleks) folyolarımız da hiç bir sorun yaratmadan uygulandı. Sonuçta evde ütü ile tişört baskısı yapmak için hem bas-kes hem de sadece kes ürünlerimizin ideal olduğuna kanaat getirdik. Tabii önemli bir husus da evde bu kağıtları kullanırken desenlerinizin kesilmesi gerektiği. Eğer elle kesileyemecek komplike desenleriniz varsa, o zaman bir kesici plotter (cutting plotter) kullanmanız gerekebilir. Bu işlemi evde yapabilmek için de ev tipi hobi amaçlı üretilmiş ve ekonomik Silhouette Cameo 3 kesim plotterını düşünebilirsiniz.

5 ve 6) Shockline Easylit  ve Forever Classic+ Universal Açık Zemin Transfer Kağıtları

Easylit ve Classic+ İz Bırakan Açık Zemin Kağıtları
Shockline Easylit ve Forever Classic+ Universal

Açık zemin ekonomik transfer kağıtlarımızın ikisi de baskıyı tamamen aktardı. Etraflarında bıraktıkları ufak iz ise yüzde yüz homojen olmasa da yine çok hafif bir belirginliğe sahip ve dikkatli bakılmadığında pek fark edilmiyor.

7) Shockline TopCut2013 Açık Zemin İz Bırakmayan Transfer Kağıdı

FC TopCut2013 İz Bırakmayan Transfer Kağıdı
Shockline TopCut2013 İz Bırakmayan Transfer Kağıdı

Testimizde mükemmel sonuç alamadığımız tek ürünümüz iz bırakmayan transfer kağıdımız oldu. Onda da sadece ufak bir köşede minik bir kopma yaşadık. Sonradan videoyu seyrederken o köşeyi yeterince ütüleyememiş olabileceğimizi gördük. Dolayısıyla ütüyü o doğru kullanmış olsaydık, büyük ihtimalle bu baskı da mükemmel olacaktı. Kağıdın vaat ettiği şekilde sadece toneri aktardık ve etrafında hiç iz kalmadı.

Test Videomuz

Profesyonel lazer yazıcı transfer kağıdı, flex veya flock (fleks veya flok) tekstil folyoları kullanarak evde ütü ile tişört baskı veya farklı kumaşlara (sweatshirt, pantalon, vb) transfer baskı yapmayı denediğimiz test videomuzu buradan izleyebilirsiniz. Farklı videolarımız için YouTube kanalımıza üye olmayı unutmayınız.

Evde normal ütü ile tişört yapılır mı?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.