Duratrans bir ürün mü yoksa marka mı?

Duratrans aslında bir ürünün teknik tanımı değil, “Selpak” gibi zihnimizde ürünle özleşmiş bir markadır. Genel olarak piyasamızda ışık geçiren ürünlerin tamamına duratrans denmektedir. Dolayısıyla da ışık geçiren bir dijital baskı filmine (plastik hammaddeden üretilmiş ürünlere film denir) yapılmış ve ışıklı bir kasaya yerleştirilmiş baskıların hepsine duratrans baskı denir.

Yüksek kaliteli duratrans malzemeler Polyester (PET) hammadeden üretilir ve üzerinde renklerin doygunluğu kaybetmeden ışıkla beraber çok canlı renkler sunabilecek bir kimyasal katman (coating) sıvanır. Bu katmanın üzelliği çok miktarda mürekkebi dağıtmadan ve hızlıca kurutarak içine hapsedebilmesidir. Ne kadar çok mürekkeple baskı yapılmışsa pigment oranı da o kadar çoktur ve ışık içinden geçtiğinde o kadar daha doygun ve canlı bir sonuç ortaya çıkar.

Fiyatı ucuzlatmak için farklı alternatifler de piyasada türemiştir. Saf PET malzeme yerine PET + PVC kompozit malzemeler veya Polipropilenden (PP) yapılmış filmler gibi. Ucuz hercai işlerde bunlar kullanılabilir ama PET’in ışık geçirgenliği diğer hammadelere göre çok da iyidir ve aynı zamanda ısıya direnci de çok daha yüksektir. LED lambalar çok ısı vermese de yüksek ısılı aydınlatmaların kullanıldığı veya güneş alan alanlarda kesinlikle PET kullanılması tavsiye edilir.

Duratrans malzeme nerede kullanılır?

Işıklı baskı normal baskılarla kıyaslandığında çok daha dikkat çekici ve göz alıcı bir sonuç oluşturur. Baskının önünden geçen insanların dikkatını çekmek için çok önemlidir. Özellikle mağazalarda, metro duraklarında, sinemalarda, restoranlarda, avmlerde en çok tercih edilen üründür. Yurt dışında POI (Point of Interest) diye tabir edilen, ilgi çeken noktalarda çok yaygındır. İnsan etrafını algılarken bilinç altında farklı olan objelere dikkat eder, diğerlerini görmezden gelir. Her şey aynı parlaklıkta iken ışıklı bir baskı diğerlerinin arasından sıyrılıp insanın dikkatını çeker.

Lightbox ışıklı kasa içerisinde duratrans baskı filmi

Peki doğru ürün nereden alınır?

Biz Alfa Lazer firması olarak uzun senelerdir duratrans ithal ediyoruz. Farklı geniş formatlı yazıcılar için farklı seçenekler sunuyoruz. Örnek vermek gerekirse su bazlı dye mürekkep kullanan bir yazıcının (HP T796 gibi) kullandığı duratrans kağıdı ile ecosolvent bir yazıcının kullandığı birbirinde çok farklı olur. Bir diğerine baskı yapamaz, mürekkep dağılır ve kurumaz. Geniş formatlı yazıcıların kullandığı mürekkepler de genel olarak su bazlı dye, su bazlı pigment, latex, uv, solvent ve ecosolvent olarak 6 kategoriye ayrılır. Biz bu 6 farklı mürekkebin hepsine ayrı baskı malzemesi ithal ediyoruz. Farklı kaplamaların yanı sıra farklı kalınlıklar ve yapışkanlı alternatifler de sunuyoruz. Bütün ışıklı baskı filmlerimizi görmek için için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir