OKI Renkli Yazıcılarda Kompozit Siyah (100% Cyan, %100 Magenta, %100 Yellow, %100 Black) Baskı Nasıl Alınır?

Bazı transfer uygulamalarında siyah baskı alırken sadece siyah toneri kullanmak yeterli olmaz. Daha yoğun bir siyah ve daha kalın bir toner katmanı istiyorsanız kompozit siyah (Composite Black) olarak baskı almanız gerekir. Bu yazımızda size çok kısa bir renk karışımı bilgisi özeti ile OKI c531dn yazıcı ayarlarını örnek göstererek baskı ayarlarınızı nasıl yapmanız gerektiğini anlatacağız.

CMYK Renk Karışımı - Kompozit SiyahSiyah ve Kompozit Siyahın Farkı Nedir?

Peki kompozit siyah nedir? Bilindiği üzere siyah aslında bütün renklerin karışımından elde edilir. Fakat yazıcılarda siyah baskı işlemini daha kolay, ekonomik ve hızlı hale getirmek için ayrıca bir siyah toner bulunur ve renkleri karıştırmadan direkt siyah baskı yapabilirsiniz. Bu normal ofis evraklarında veya taslak baskılarda fazlasıyla yeterli bir siyah renk oluşturmaya yeter. Fakat profesyonel bir grafik, fotoğraf veya transfer baskı için daha yoğun ve parlak bir siyah istiyorsanız 4 tonerinizden de yüzde yüz yoğunlukta baskı almanız gerekir. Yani siyah basmak için %100 camgöbeği (cyan), %100 eflatun (magenta), %100 sarı (yellow) ve %100 siyah (black) toner kullanırsınız. Sonuç gerçekten de daha yoğun, daha koyu bir siyah olur. Gözünüzde canlandırabilmeniz için soldaki renk karışımı fotoğrafına bakabilirsiniz.

Forever Flex Soft No-Cut transfer kağıdını kullanırken neden sade siyah yeterli olmaz?

Flex Soft bildiğiniz normal flex tekstil folyolarının yerini alacak yeni bir teknolojidir. Alışılagelmişin dışında detayları dekupe etmek için kesip ayıklamanıza gerek kalmaz. 2 kağıttan oluşur. A kağıdı da dediğimiz (A-Foil) baskıya rengini verir. PET bir tabakanın üzerine kumaşa aktaracağınız renk parçacıkları özel bir teknikle yerleştirilmiştir. Akarmak istediğiniz bölgeye siyah baskı alırsınız ve b kağıdıyla birbirine preslersiniz. B kağıdında (B-foil) ise opak beyaz bir plastik katman bulunur. Bu katman hem opak yapısıyla kumaşın rengini örtücü astar görevi görür hem de renklerin kumaşa yapışmasını sağlar. Siyah toner ise renk parçacıkları ile bu opak beyaz tutkal katmanını birbirine yapıştırır. Kompozit siyah baskı aldığınızda bu iki katmanın birbirine yapışması daha sağlıklı ve dayanıklı gerçekleşir. Sadece siyah baskı alırsanız sanki biraz yapışkandan çalmış gibi olursunuz.

OKI yazıcımda çıktı alıyorum ama sadece siyah toneri çalışıyor

Kompozit siyah baskı yapmak için her şeyden önce grafik çalışmanızda siyah renk kullanırken bunu kullandığınız programda (corel, photoshop, illustrator, vb.) renk ayarınızı rgb değil cmyk yapmanız ve siyah kullandığınız alanlarda 100% Cyan, %100 Magenta, %100 Yellow, %100 Black olarak ayarlamanız gerekir. Ama tek başında grafik programında bunu yapmanız da yeterli olmaz. Çoğu yazıcı varsayılan olarak aldığı komut CMYK siyah olsa da sadece K yani siyah toneri kullanıp tasarruf yapar. Bir çok marka ve bir çok model yazıcı olduğundan hepsine burada değinmemiz gerçekten çok zor, o yüzden biz size kendi kullandığımız OKI c531dn yazıcı örneğinden nasıl ayar yapıldığını göstereceğiz. Kafanızı karıştırmayalım, kullandığımız yazıcı eski bir model, yenisi OKI c532dn ve bizden çok uygun koşullarla satın alabilirsiniz.

OKI c531dn baskı ayarları

İlk önce yazıcıyı seçtiğiniz pencerede c531dn’yi seçip sonra özelliklere tıklayınız.

1 OKI c531dn Yazıcı Özellikleri

Üstteki sekmelerden en sağdaki “Color” sekmesini tıklayınız.

“Office Color” seçeneğini tıklayınıız.

3 Office Color

Office Color’u seçtikten sonra sağdaki Options butonu aktif hale gelir. Ona tıklayınız.

Yeni açılan pencerede sağ altta “Composite Black” seçeneğini işaretleyiniz ve tamama basınız.

5 Composite Black CMYK

 

Umarım bu makalemiz size yardımcı olmuştur ve özellikle de Flex Soft No-Cut Transfer Kağıdıyla çok güzel işler çıkartabilirsiniz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir