Beyaz tonerli OKI yazıcınızla nasıl daha ekonomik transfer baskı yapabilirsiniz?

OKI beyaz tonerli yazıcıların en çok şikayet alan özelliği hem tonerinin hem de kağıdının pahalı olmasıdır. Size güzel bir haberimiz var. Çok koyu renkte olmayan kumaşlarda Shockline’ın TopCut kendi kendini dekupe eden transfer kağıdıyla az bir renk kaybı yaşayarak daha ekonomik transfer baskı yapabilirsiniz. Tabii ki bu ekonomik kağıt hiç bir zaman gerçek beyaz toner transfer kağıtlarının yerini tutmamaktadır. Hem sonuç kalitesi hem de dayanıklılık açısından Shockline TopDarkNew veya Forever Laser Dark No Cut çok daha üstün baskı sonuçları sağlar. Örnek olarak size TopCut transfer kağıdıyla ve beyaz tonerli çıktı ile mavi penye bir uzun kollu tişörte yapımış baskının videosunu aşağıda yazının en altında bulabilirsiniz.

Gerçek beyaz toner transfer kağıdı ile açık zemin transfer kağıdı arasında ne fark var?

Şimdi bu kağıtların arasındaki fark ne diyeceksiniz. TopCut daha ucuz ve daha ekonomik bir kağıttır. Uygulaması çok daha kolaydır. Tek kağıttan oluşur ve bir seferde baskıyı yaparsınız. Ama tişörtün kendi rengini kapatmak için yeterince kalın bir katman sağlayamaz. Bunu renkli bir duvara boya yaparken birkaç kat beyaz astar katı atıp sonradan istediğiniz renkle boyamaya benzetebilirsiniz. Bu astar görevini sadece kendi renklerinizin üzerine bastığınız beyaz renkli toner sağlar. Zemininiz ne kadar kadar koyuysa, o kadar baskınızın rengini etkileyecektir. Sadece koyuluk da değil, renkler de bu anlamda çok büyük önem taşır. Mesela kırmızı baskı yapıyorsanız, bu renk diğer renklerden çok daha kolay bozulur.

Diğer taraftan beyaz toner kağıtları ise iki ayrı kağıttan oluşur ve iki aşamada transfer baskı yapılır. İlk aşamada çıktıyı aldığınız A kağıdının üzerine, B kağıdından astar görevi yapan opak ve beyaz bit tekstil tutkalı aktarılır. Böylelikle baskınız hem çok daha dayanıklı ve esnek olur, hem de kapatma özelliği çok daha yüksek. Yani astar görevini hem kullandığınız beyaz toner hem de B kağıdından gelen opak katman sağlar. Bu işlem hassas bir işlem olduğu için ısı presinizin kalitesi de çok büyük önem taşır. Basıncın ve ısının çok homojen bir şekilde yayılması ve baskı esnasında büyük dalgalanmalar olmaması gerekir.

Beyaz tonerle baskı çok pahlı yorumuna farklı bir bakış açısı

Eğer beyaz tonerli yazıcı transfer kağıtlarını aldığınız baskıları sublimasyon kağıtlarıyla veya açık zemin transfer kağıtlarıyla kıyaslarsanız doğal olarak fiyatlar yüksek gelecektir. Fakat elma ile armut kıyaslamamak gerek. Beyaz tonerli yazıcının yapabildiği işe yapan başka teknikler bulunmuyor. Koyu renkli penye tişörte direkt baskı da yapabilirsiniz ama ilk yatırım ve bakım maliyetleri çok yüksek oluyor ve içerdiği titanyumdioksit yüzünden beyaz mürekkep çökme yapıp devamlı kafa tıkıyor. Çok özenli bakım yapmazsanız, kafa maliyeti gerçekten çok anormal rakamlara çıkabilyor. Diğer taraftan beyaz tonerli yazıcınızla sadece tişörtün gövdesine değil, yakasına veya koluna daha doğrusu her tarafına baskı yapabilirsiniz. Hatta kumaşınızın direkt baskı için olduğu gibi pamuklu veya sublimasyondaki gibi polyester olmasına gerek yok. Neredeyse bütün farklı kumaş türlerine baskı yapabilirsiniz. Tişörtle de kalmayıp farklı şekillerdeki kumaşlara, çantaya, sert objelere, cama, bardağa, aklınıza gelebilecek bir çok ürüne tek bir makinayla baskı yapmanız mümkün.

Shockline FC TopCut2013 Transfer Kağıdı ve OKI Beyaz tonerli yazıcı ile Mavi Tişörte Baskı Videosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir